Ze stomatologické praxe
Péče o chrup

Ústní hygiena

Ústní hygiena je součástí celkové osobní hygieny a má za úkol zabránit onemocnění tkání dutiny ústní, to znamená zabránit vzniku zubního kazu, zánětu dásní a sliznice a dále udržet léčebný výsledek. Dodržováním ústní hygieny zodpovídá každý pacient za zdraví svých úst.

Zbytky potravy odstraňujeme vždy po každém jídle a to jak spontánně pohyby rtů, jazyka, tváří, tak i cíleně párátkem, mezizubním kartáčkem, nití a nebo výplachem dutiny ústní. Pěčlivý člověk si čistí zuby zubním kartáčkem po každém hlavním jídle.

Zubní povlak

Zubní mikrobiální povlak je vrstvička tvořená cukry, škroby a bakteriemi, která se vytvoří během 24 hodin a pokrývá všechny plošky, a to zejména tam, kde nedochází k spontánnímu samoočišťování. Tento zubní mikrobiální plak je možno odstranit jen mechanicky (pomůckymi ústní hygieny), to znamená zubním či mezizubním kartáčkem a dentální nití či tyčinkou. Chemické prostředky (různé ústní vody) plak neodstraní, pouze zpomalí jeho tvorbu.

Zubní kartáček

V našich podmínkách je základní pomůckou ústní hygieny zubní kartáček. Doporučuje se užívat kartáček s krátkou pracovní částí osazenou syntetickými, měkkými nebo středně tvrdými vlákny se zaoblenými konci. Důležité je zubní kartáček včas obměnit. Opotřebovaný má menší stírací efekt a zvyšuje riziko poškození zubů a dásní. Zuby a přilehlé tkáně je třeba čistit pravidelně ráno a večer 3 - 4 minuty. Je třeba zdůraznit, že plak se dá očistit i zubním kartáčkem bez zubní pasty. Čištění zubů se zubní pastou je však příjemnější a usnadňuje, díky různým přísadám, ústní hygienu.

Čištění zubů

K čištění zubů zubním kartáčkem je mnoho metod. Je nutno zvolit takovou, která zabezpečí maximální čistící efekt s minimálním poškozením měkkých a tvrdých tkání a protetických náhrad. Metodu je třeba zvolit podle stavu ústní hygieny, stupně poškození dásní, zručnosti, věku a zvyklostí. Vhodnou metodu vám doporučí zubní lékař.

Nutno zdůraznit, že žádná metoda čištění pomocí zubního kartáčku nevyčistí dokonale mezizubní prostory. K tomu je zapotřebí dále použít dentální vlákno (dentální tyčinku) nebo interdentální (mezizubní) kartáček. Dentální vlákno je nutné používat denně před spánkem po vyčištění zubním kartáčkem, v průběhu dne ho můžeme využít k odstranění zbytků potravy, podobně jako u párátka či mezizubního kartáčku.

Zvláštním druhem zubního vlákna je superfloss, který se skládá z vlákna a pevného (tuhého) konce. Ten slouží k zavedení vlákna pod mezičleny můstků, okolo pevných ortodontických aparátů a k čištění implantátů.

Druhou pomůckou vhodnou k čištění mezizubních prostorů jsou mezizubní kartáčky. Jsou vhodné jako prevence a také pro pacienty, kteří trpí chronickým, hlubokým zánětem dásní (parodontitidou) s široce obnaženými mezizubními prostory v důsledku ústupu dásní i u pacientů s prostou atrofií parodontu. Čistící efekt je velmi dobrý a je několikanásobně vyšší než u vláken běžného zubního kartáčku zavedených do mezizubního prostoru.

Praktické rady

Dentální vlákno užíváme při úzkých mezizubních prostorech se zachovalou mezizubní dásní, mezizubní kartáček u otevřených mezizubních prostorů, kam lze kartáček zavést bez velkého tlaku a bez nebezpečí jeho deformace.

K dalším pomůckám ústní hygieny patří stimulátor, což je gumová špička na samostatné rukojeti, která slouží k masáži dásně v mezizubním prostoru po vyčištění zubů. Doporučuje se zejména pacientům po chirurgickém zákroku na dásních. Dále irigátor (ústní sprcha), která pomáhá odstranit zbytky jídla, ne už však plak. Ústní sprcha je vhodná jako doplněk po vyčištění zubů. Nesmí se používat u pacientů s implantáty.

Elektrický zubní kartáček má své opodstatnění u hendikepovaných pacientů s pohybovými poruchami při různých neurologických onemocněních a nebo pro méně zručné pacienty.

Zubní pasty jsou nutným doplňujícím prostředkem ústní hygieny. Mají podpořit mechanické odstranění plaku a pigmentů zubním kartáčkem, brzdit tvorbu plaku, snižovat citlivost zubů a zpříjemňovat přídavnými esencemi ústní hygienu. Bez mechanické očisty je však jejich praktický význam malý.

Závěrečná rada: používejte pasty s fluorem a takové, které jsou vám chuťově příjemné. Naučte se dokonale používat zubní kartáček (včas ho vyměňujte), zubní vlákno nebo mezizubní kartáček, čistěte si zuby pravidelně 3 - 4 minuty a potom každá návštěva zubního lékaře bude pro vás příjemným zážitkem.

dle magazínu LÉKÁRNA č. 3/2000, stomatolog MUDr. Emilián Hrdlička

Tvorba a správa Hupi © 2001 - 2013