Ze stomatologické praxe
Vývoj chrupu

Dočasný chrup

Podobně jako u většiny savců má i lidský chrup dvě dentice: dočasnou a stálou. Dočasný, dětský nebo také mléčný chrup má dvacet zubů - osm řezáků, čtyři špičáky a osm stoliček. Prořezávání začíná asi v 6. měsíci a kolem 25. měsíce je dětský chrup zpravidla kompletní a plně funkční. Své úkoly plní čtyři roky, tedy do šesti let, kdy dochází k postupné výměně za chrup stálý. Chrup dítěte tak vstupuje do období chrupu smíšeného, které trvá asi sedm let, kdy v dutině ústní dítěte jsou vedle sebe jak zuby dočasné, tak zuby i stálé.

Zuby dočasné obsahují méně minerálních solí, proto jsou více náchylné ke kazu. Zajímavým úkazem u dětských zubů je postupné rozpouštění kořenů, umožňující jejich výměnu za zuby stálé. Dočasné zuby jsou zpravidla menší než stálém jejich barva je mléčná bílá až namodralá, zatímco stálé zuby jsou spíše slonovinové až nažloutlé, u krčku tmavšího odstínu. Také vrstva tvrdých zubních tkání je relativně tenčí než u stálých zubů.

I když mléčný chrup je méně mineralizovaný, je možné při správné péči o dutinu ústní úplně zabránit vzniku zubního kazu. Nezastupitelnou úlohu zde mají rodiče, kteří jsou plně zodpovědní za stav chrupu svých dětí. Pro zachování zdravého dětského chrupu až do jeho fyziologické výměny je důležitá správná výživa, fluoridace, hygiena a odstraňování zlozvyků.

Vliv výživy na stav chrupu

Výživa - škodlivý vliv sladkostí na mléčný chrup je všeobecně znám. Proto je vhodné množství sladkostí redukovat nebo je podávat jako součást hlavního jídla, po kterém dítěti vždy zuby vyčistíme a to až do doby, kdy si správnou hygienu dokáže provést samo. Základním úkolem v tomto věku je kontrolovaný příjem cukrů, následné vyčištění chrupu a postupný nácvik ústní hygieny. Výživa v tomto věku má být bohatá na bílkoviny, minerály a vitamíny.

Fluoridace

Fluoridace je důležitou prevencí zubního kazu a provádí se ve formě podávání fluoridových solí. Fluor v doporučených dávkách není pro organismus toxický, naopak zvyšuje odolnost zubních tkání proti kazu. Může se do organizmu dodávat v kuchyňské soli nebo užíváním tablet. Dávkování stanoví zubní lékař a to od šestého měsíce věku dítěte. Důležitou součástí této prevence je používání zubních past s obsahem fluoru dvakrát denně a dvakrát ročně potírání zubů fluoridovým přípravkem v zubní ordinaci. Z toho vyplývá i nutnost pravidelných návštěv zubních ordinací.

Hygiena ústní dutiny

Od prořezávání prvního dočasného zubu je nutné vytírat ústa dítěte zvlhčenou gázou vždy po jídle s cílem odstranit zbytky jídla z dásní a mléčných zubů. Do tří let si dítě navyká na nutnost čistit zuby po každém jídle a to tak, že zpočátku mu zuby čistí rodič, postupně mu vede ruku až do doby, kdy je dítě schopné vyčistit zuby samo. U starších dětí dbáme na systematičnost při čištění, při kterém se nevynechá žádná ploška zubu. Doporučíme krouživé a stíravé pohyby zubním kartáčkem. Čistit mezizubním vláknem či mezizubním kartáčkem by se mělo začít přibližně v 10 až 12 letech, kdy děti jsou již zručnější.

Odstraňování zlozvyků

Děti si mají odvykat od zlozvyků, jako je používání dudlíků, cucání prstů, rtů nebo přikrývky. Zamezí se tak vzniku různých poruch v postavení zubů a čelistí a předejde se tak vzniku možných ortodontických anomálií.

dle magazínu LÉKÁRNA č. 3/2000, stomatolog MUDr. Emilián Hrdlička

Tvorba a správa Hupi © 2001 - 2013